Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Högskolan Dalarna.

Förskolans samverkan med Högskolan Dalarna

Lärarstudenter och förskolan

Inom lärarprogrammet har partnerskolan och partnerförskolan en viktig funktion när det gäller att förverkliga vissa delar av utbildningens målsättningar. Partnerskolan är en förskola som har ett särskilt samarbetsavtal med Högskolan och vars lärare är speciellt utbildade för uppgiften som skolförlagda lärarutbildare. Detta innebär att ett antal lärarstuderanden knyts till en förskola under hela sin utbildningstid. Studenten får alltså en unik möjlighet att redan under utbildningstiden bli reellt delaktig i pedagogisk verksamhet.

Skolans ansvar

För att utnyttja denna möjlighet skall studenten ha en regelbunden kontakt med sin partnerskola. Partnerskolan har ett utbildningsansvar under de verksamhetsförlagda studierna och ett fadderansvar under hela utbildningen.

Partnerförskolor i den kommunala förskolan

Bjursås - Grycksbo - Sågmyra (start 2020)

Förskolorna Björnen, Hästhoven och Stallgårdenöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Mehtap Cayden, rektor
Telefonnummer: 023-826 69
E-post: mehtap.cayden@falun.se

Förskolorna Bjursen, Postgränd, Örnen och Sågmyraöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Anna-Britta Ollas Dahlström, rektor
Telefonnummer: 023-826 52
E-post: anna-britta.ollas-dahlstrom@falun.se

Stadsparken

Förskolorna Lindgården, Gläntan, Myran, Tvåan och Lugnetvägen 
Kontaktperson: Klara Anselius, rektor
Telefonnummer: 023-82442
E-post: klara.anselius@falun.se

Herrhagen - Slätta (start 2019)

Förskolan Slättaskogen
Kontaktperson: Annelie Zanden, rektor
Telefonnummer: 023-826 77
E-post: annelie.zanden@falun.se

Förskolorna Bäckehagen, Skogsbrynet och Slättaöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Caroline Stål, rektor
Telefonnummer: 023-827 70
E-post: caroline.stal@falun.se

Qvintens förskoleområde (start 2018)

Förskolorna Hälsingberg, Kantarellen och Skutudden
Kontaktperson: Marie Saros, rektor
Telefonnummer: 023-823 96
E-post:marie.saros@falun.se

Förskolorna Lunden och Tallkotten
Kontaktperson: Anneli Nerell, rektor
Telefonnummer: 023-826 91
E-post: anneli.nerell@falun.se

Förskolorna Hasselvägen, och Hälsinggården
Kontaktperson: Kerstin Rälg, rektor
Telefonnummer: 023-824 55
E-post: kerstin.ralg@falun.se

Förskolan Vallen
Kontaktperson: Karolina Pettersson, rektor
Telefonnummer: 023-861 88
E-post: karolina.pettersson@falun.se

Förskolan Ugglevägen
Kontaktperson: Louise Marwig-Nilsson, rektor
Telefonnummer: 023-823 96
E-post: louise.marwig-nilsson@falun.se

Bojsenburg – Britsarvet (start 2017)

Förskolorna Karlberg och Jungfrun.
Kontaktperson: Christina Skogkvist, rektor
Telefonnummer: 023-862 31
E-post: christina.skogkvist@falun.se

Förskolorna Barnens Hus, Callisto och Dagsländan.
Kontaktperson: Anna Sjöberg, rektor
Telefonnummer: 023-862 05
E-post: anna.sjoberg@falun.se

Förskolorna Lergöken och Gullvivan.
Kontaktperson: Mari Laurin, rektor
Telefonnummer: 023-825 66
E-post: mari.laurin@falun.se

Sidan uppdaterad 2020-03-13