Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Högskolan Dalarna.

Förskolans samverkan med Högskolan Dalarna

Lärarstudenter och förskolan

Inom lärarprogrammet har partnerskolan och partnerförskolan en viktig funktion när det gäller att förverkliga vissa delar av utbildningens målsättningar. Partnerskolan är en förskola som har ett särskilt samarbetsavtal med Högskolan och vars lärare är speciellt utbildade för uppgiften som skolförlagda lärarutbildare. Detta innebär att ett antal lärarstuderanden knyts till en förskola under hela sin utbildningstid. Studenten får alltså en unik möjlighet att redan under utbildningstiden bli reellt delaktig i pedagogisk verksamhet.

Skolans ansvar

För att utnyttja denna möjlighet skall studenten ha en regelbunden kontakt med sin partnerskola. Partnerskolan har ett utbildningsansvar under de verksamhetsförlagda studierna och ett fadderansvar under hela utbildningen.

Partnerförskolor i den kommunala förskolan

Qvintens förskoleområde (start 2018)

Förskolorna Hälsingberg, Kantarellen och Skutudden
Kontaktperson: Marie Saros
Telefonnummer: 023-823 96
E-post:marie.saros@falun.se

Förskolorna Lunden och Tallkotten
Kontaktperson: Lisbeth Svensson
Telefonnummer: 023-826 91
E-post: lisbeth.svensson@falun.se

Förskolorna Hasselvägen, Hälsinggården och Lövåsen
Kontaktperson: Kerstin Rälg
Telefonnummer: 023-824 55
E-post: kerstin.ralg@falun.se

Förskolan Vallen
Kontaktperson: Anna-Lena Olofsson
Telefonnummer: 023-861 88
E-post: anna-lena.olofsson@falun.se

Förskolan Ugglevägen
Kontaktperson: Louise Marwig-Nilsson
Telefonnummer: 023-823 96
E-post: louise.marwig-nilsson@falun.se

 

Bojsenburg – Britsarvet (start 2017)

Förskolorna Karlberg och Jungfrun.
Kontaktperson: Christina Skogkvist, förskolechef
Telefonnummer: 023-862 31
E-post: christina.skogkvist@falun.se

Förskolorna Barnens Hus, Callisto och Dagsländan.
Kontaktperson: Anna Sjöberg, förskolechef
Telefonnummer: 023-862 05
E-post: anna.sjoberg@falun.se

Förskolorna Lergöken och Gullvivan.
Kontaktperson: Mari Laurin, förskolechef
Telefonnummer: 023-825 66
E-post: mari.laurin@falun.se

Bjursås - Grycksbo - Sågmyra (start 2016)

Förskolorna Björnen, Hästhoven och Stallgårdenöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Mehtap Cayden, förskolechef
Telefonnummer: 023-826 69
E-post: mehtap.cayden@falun.se

Förskolorna Bjursen, Postgränd, Örnen och Sågmyraöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Anna-Britta Ollas Dahlström, förskolechef
Telefonnummer: 023-826 52
E-post: anna-britta.ollas-dahlstrom@falun.se

Herrhagen - Slätta (start 2015)

Förskolan Slättaskogen
Kontaktperson: Annelie Zanden, förskolechef
Telefonnummer: 023-826 77
E-post: annelie.zanden@falun.se

Förskolorna Bäckehagen, Skogsbrynet och Slättaöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Caroline Stål, förskolechef
Telefonnummer: 023-827 70
E-post: caroline.stal@falun.se

Hosjö (start 2015)

Förskolorna Hälsingberg, Kantarellen och Skutudden
Kontaktperson: Marie Saros
Telefonnummer: 023-823 96
E-post: marie.saros@falun.se

Galgberget - Samuelsdal (start 2014)

Förskolorna Gruvriset och Samuelsdal
Kontaktperson: Maria Fredriksson
Telefonnummer: 023-826 72
E-post: maria.fredriksson@falun.se

Förskolorna Guldstigen, Tingsvägen och Zinkstigen
Kontaktperson: Anne-Christine Andersson
Telefonnummer: 023-828 22
E-post: anne-christin.andersson@falun.se

Sidan uppdaterad 2018-01-03