Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Val av skola inför förskoleklass, hösten 2020

Förskoleklassen är obligatorisk för alla barn som bor i Sverige från höstterminen det år de fyller sex. Önskar du plats för ditt barn i en kommunal skola fyller du i blanketten ”Val av skola och begäran om skolplacering” som finns i länken nedan. Du fyller i ett förstahands-, andrahands- och ett tredjehandsval.

Blanketten ska vara Falu kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen, 791 83 FALUN tillhanda senast 15 december.

För att du ska få vägledning i ditt beslut bjuder skolorna in till informationsträffar. Där får du chansen att ställa frågor och bilda dig en uppfattning om verksamheten.

Information om förskoleklass har skickats via brev till barnets folkbokföringsadress. Du kan även ta del av informationen via länken nedan.

Inför valet av skola inbjuder skolorna till informationsmöten enligt nedan.

Skola

Rektor/bitr rektor

Datum/tid

Plats

Aspebodaskolan

Lotta Arenvall lotta.arenvall@falun.se

2 dec
kl. 18:00

F-klass

Bjursåsskolan

Tim Guinane
tim.guinane@falun.se

27 nov
kl. 18:00

F-klass

Björkhagsskolan

Lena Östlund
lena.ostlund@falun.se

27 nov
kl. 18:00

F-klass

Britsarvsskolan

Carina Wallerstein
carina.wallerstein@falun.se

27 nov
kl. 18:00

Fritids/F-klass i B-huset

Danholnsskolan

Per Bergqvist
per.bergqvist@falun.se

20 nov
kl. 18:00

Fritidshemmet

Främbyskolan

Sanna Mattsson
sanna.mattsson@falun.se

3 dec
kl. 18:00

Matsalen

Gruvrisskolan

Niklas Almgren
niklas.almgren@falun.se

20 nov
kl. 18:30

Matsalen

Grycksboskolan

Tim Guinane
tim.guinane@falun.se

25 nov
kl. 18:00

Fritidshemmet/
f-klass

Hosjöskolan

Daniela Johansson
daniela.johansson@falun.se

21 nov
kl 18.15

Konferensrummet

Hälsingbergsskolan

Peter Gehlin
peter.gehlin@falun.se

10 dec
kl. 18:00

Matsalen

Hälsinggårdsskolan

Tomas Jönsson
tomas.jonsson@falun.se

19 nov
kl. 18:00

Hus B F-klassens klassrum

Liljansskolan

Lena Östlund
lena.ostlund@falun.se

21 nov
kl. 18:00

1-2 klassrum

Linghedsskolan

Malin Håkansson
malin.hakansson@falun.se

25 nov
kl. 18:30

F-klassens klassrum

Montessoriskolan

Marie Linder
marie.linder@falun.se

26 nov
kl. 18:00

F-klassens klassrum

Rönndalsskolan

Malin Håkansson
malin.hakansson@falun.se

26 nov
kl. 18:30

F-klassens klassrum

Slättaskolan

Christopher Granberg
christopher.granberg@falun.se

28 nov
kl. 18:00

Samlaren

Sundbornsskolan

Per Bergqvist
per.bergqvist@falun.se

25 nov
kl. 18:00

F-klassens klassrum

Sågmyraskolan

Tim Guinane
tim.guinane@falun.se

5 dec
kl. 18:00

F-klassens rum

Södra skolan

Lotta Arenvall
lotta.arenvall@falun.se

27 nov
kl. 18:00

Stjärnans klassrum

Toftaskolan

Lena Östlund
lena.ostlund@falun.se

25 nov
kl. 18:00

F-klassrum

Vikaskolan

Peter Gehlin
peter.gehlin@falun.se

9 dec
kl. 18:00

F-klassen

Östra skolan

Ingrid Stenvall
ingrid.stenvall@falun.se

21 nov
kl. 18:00

Östra skolans matsal

Sidan uppdaterad 2019-11-04