Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Biblioteket på Högskolan Dalarna.

Förskolans samverkan med Högskolan Dalarna

Lärarstudenter och förskolan

Inom lärarprogrammet har partnerskolan och partnerförskolan en viktig funktion när det gäller att förverkliga vissa delar av utbildningens målsättningar. Partnerskolan är en förskola som har ett särskilt samarbetsavtal med Högskolan och vars lärare är speciellt utbildade för uppgiften som skolförlagda lärarutbildare. Detta innebär att ett antal lärarstuderanden knyts till en förskola under hela sin utbildningstid. Studenten får alltså en unik möjlighet att redan under utbildningstiden bli reellt delaktig i pedagogisk verksamhet.

Skolans ansvar

För att utnyttja denna möjlighet skall studenten ha en regelbunden kontakt med sin partnerskola. Partnerskolan har ett utbildningsansvar under de verksamhetsförlagda studierna och ett fadderansvar under hela utbildningen.

Partnerförskolor i den kommunala förskolan

Bojsenburg – Britsarvet (start 2017)

Förskolorna Karlberg och Jungfrun.
Kontaktperson: Christina Skogkvist, förskolechef
Telefonnummer: 023-862 31
E-post: christina.skogkvist@falun.se

Förskolorna Barnens Hus, Callisto och Dagsländan.
Kontaktperson: Anna Sjöberg, förskolechef
Telefonnummer: 023-862 05
E-post: anna.sjoberg@falun.se

Förskolorna Lergöken och Gullvivan.
Kontaktperson: Lena Nordlund, förskolechef
Telefonnummer: 023-825 66
E-post: lena.m.nordlund@falun.se

Bjursås - Grycksbo - Sågmyra (start 2016)

Förskolorna Björnen, Hästhoven och Stallgårdenöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Kicki Gazett, förskolechef
Telefonnummer: 023-826 69
E-post: kicki.gazett@falun.se

Förskolorna Bjursen, Postgränd, Örnen och Sågmyraöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Anna-Britta Ollas Dahlström, förskolechef
Telefonnummer: 023-826 52
E-post: anna-britta.ollas-dahlstrom@falun.se

Herrhagen - Slätta (start 2015)

Förskolan Slättaskogen
Kontaktperson: Annelie Zanden, förskolechef
Telefonnummer: 023-826 77
E-post: annelie.zanden@falun.se

Förskolorna Bäckehagen, Skogsbrynet och Slättaöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Caroline Stål, Tf förskolechef
Telefonnummer: 023-827 70
E-post: caroline.stal@falun.se

Stadsparken - Hosjö (start 2015)

Förskolorna Gläntan, Linnean, och Myran
Kontaktperson: Christel Lindeberg, förskolechef
Telefonnummer: 023-824 42
E-post: christel.lindeberg@falun.se

Förskolorna Manhem och Tvåan
Kontaktperson: Kerstin Ekenberg, förskolechef
Telefonnummer: 023-879 30
E-post: kerstin.ekenberg@falun.se

Förskolorna Skutudden och Vallen
Kontaktperson: Ulla Håkansson, Tf förskolechef
Telefonnummer: 023-829 24
E-post: ulla.hakansson@falun.se

Galgberget - Samuelsdal (start 2014)

Förskolorna Gruvriset och Samuelsdal
Kontaktperson: Maria Fredriksson
Telefonnummer: 023-826 72
E-post: maria.fredriksson@falun.se

Förskolorna Guldstigen, Tingsvägen och Zinkstigen
Kontaktperson: Anne-Christine Andersson
Telefonnummer: 023-828 22
E-post: anne-christin.andersson@falun.se

Sidan uppdaterad 2018-04-19