Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Publicerad

Svartvit bild på Medborgarplatsen från Sveriges Radios håll.

Central park får ansiktslyftning

Parken Medborgarplatsen kommer nu under hösten att rustas upp. Här ska bli grönare och trivsammare att strosa eller slå sig ned en stund.

Medborgarplatsen är namnet på den idag lite anonyma grönytan bakom Konsthallen mellan Faluån och Sveriges Radio.

Parken anlades i samband med att Medborgarhuset och Konsthallen byggdes på 1930-talet och fick sin nuvarande utformning 1992.

Här fanns redan på 1800-talet en trädgårdsanläggning som troligen tillhörde Falu Bergskola och en tid i början av 1900-talet användes platsen som handelsträdgård.

Ska bli en attraktiv del av Årummet

Parken har nu blivit så sliten att det är dags för en upprustning. Tillgängligheten är inte heller bra idag och platsen upplevs ibland som otrygg.

Målet med upprustningen av parken är att göra den till en attraktiv del av Årummet, skapa fler tillgängliga mötesplatser och öka mängden grönska som skapar rumslighet och trivsel.

Parken kommer att få en annan utformning med fler blommande träd, rabatter, gångvägar och parkbänkar. Här ska även bli fler gräsytor närmare ån.

Markarbetena planeras starta i mitten av oktober och då kommer det först att göras en arkeologisk förundersökning. Det kan innebära att projektet försenas något och de arbeten som inte hinns med innan vintern kommer de att fortsätta under våren.

Mer om upprustningen inklusive skiss på ny utfomning

Sidan uppdaterad 2025-10-08