Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Högskolan Dalarnas bibliotekfasad.

Grundskolans samverkan med Högskola Dalarna

Lärarstudenter och skolan

Inom lärarprogrammet har partnerskolan en viktig funktion när det gäller att förverkliga vissa delar av utbildningens målsättningar. Partnerskolan är en skola som har ett särskilt samarbetsavtal med Högskolan och vars lärare är speciellt utbildade för uppgiften som skolförlagda lärarutbildare. Detta innebär att ett antal lärarstuderanden knyts till en skola under hela sin utbildningstid.

Studenten får alltså en unik möjlighet att redan under utbildningstiden bli reellt delaktig i pedagogisk verksamhet.

Skolans ansvar

För att utnyttja denna möjlighet skall studenten ha en regelbunden kontakt med sin partnerskola. Partnerskolan har ett utbildningsansvar under de verksamhetsförlagda studierna och ett fadderansvar under hela utbildningen.

Partnerskolor i den kommunala grundskolan

Hälsinggårdsskolan F-6
Kontaktperson: Anette Blomqvist, rektor
Telefonnummer: 023-829 64
E-post: anette.m.blomqvist@falun.se

Liljansskolanöppnas i nytt fönster, Linghedsskolan, Björkhagsskolan, Toftaskolan, och Rönndalsskolan
Kontaktperson: Ingela Björk, rektor
Telefonnummer: 023-81 582
E-post: ingela.bjork@falun.se

Gruvrisskolanöppnas i nytt fönster
Kontaktpersoner:
Niklas Almgren, rektor
Telefonnummer: 023-824 17
E-post: niklas.almgren@falun.se

Maria Eriksson, biträdande rektor
Telefonnummer: 023- 87 141
E-post: maria.x.eriksson@falun.se

Främbyskolanöppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Sanna Mattsson, rektor
Telefonnummer: 023-823 01
E-post: sanna.mattsson@falun.se

Hosjöskolan
öppnas i nytt fönster
Kontaktperson: Daniela Johansson, rektor
Telefonnummer: 023-821 13
E-post: daniela.johansson@falun.se

Östra skolan
öppnas i nytt fönster
Kontaktpersoner:
Ingrid Stenvall, rektor
Telefonnummer: 023-826 10
E-post: ingrid.stenvall@falun.se

Anette Barkegren, biträdande rektor
Telefonnummer: 023- 871 77
E-post: anette.barkegren@falun.se

Bjursåsskolan (F-6)
öppnas i nytt fönster
Kontaktpersoner:
Tim Guinane, rektor
Telefonnummer: 023-821 05
E-post: tim.guinane@falun.se

Anita Högberg, biträdande rektor
Telefonnummer: 023-869 12
E-post: anita.hogberg@falun.se

Sidan uppdaterad 2017-12-07